Prowadząc działalność gospodarczą rośnie w nas duma, kiedy firma rozwija się i przynosi zyski. Przychodzi czasem moment, gdzie bez zewnętrznego finansowania ciężko rozwinąć skrzydła. Odpowiedzą jest kredyt dla firmy, ale jak się do niego zabrać?
Jak wiadomo, każdy lubi przyglądać się wzrostowi swojego pomysłu, ale w pewnym momencie może się okazać, że jako przedsiębiorcy musimy zainwestować, by rozwijać się dalej, inaczej może w nas uderzyć tzw. szklany sufit. Dobrze, jeżeli jako przedsiębiorcy posiadamy własne środki na realizację inwestycji (albo np. zwiększenie zapasów towaru), w innym przypadku trzeba sięgnąć po pieniądze z zewnątrz i tu mogą pojawić się problemy.
Zawsze można skorzystać z porady eksperta kredytowego lub przedstawiciela banku. Ale zanim to zrobimy to trzeba się przygotować do spotkania z nim. Musimy sobie zadać kilka podstawowych zadań:
-
Jaka jest nam konkretnie potrzebna kwota pieniędzy i na jaki cel będzie wykorzystana.
-
Ile czasu potrzebujemy na spłatę pożyczonej kwoty (orientacyjnie).
-
Czy mam jakieś zobowiązania finansowe zarówno prywatne jak i służbowe np. karty kredytowe, pożyczki, pożyczki pozabankowe, kredyty, linie kredytowe, debety, chwilówki. Musimy wiedzieć ile nam pozostało do spłaty i jaka jest wysokość raty.
-
Czy mamy jakieś opóźnienia w spłacie dotychczasowych zobowiązań.
-
Czy mamy zabezpieczenia, które mogą zaoferować jako potwierdzenie naszej rzetelności kredytowej.
Osoba, która przygotuje dla nas ofertę, dzięki tym pytaniom zrobi to dobrze, uwzględniając nasze oczekiwania. W połączeniu z analizą dokumentacji, doradca może znaleźć rozwiązanie dla pozornie niemożliwej transakcji. W praktyce bywa tak, że wiele transakcji nawet tych z etykietą „niewykonalne” udaje się przeprowadzić, pod warunkiem, że obie strony odpowiednio się do niej przygotują. Istotne jest to aby być szczerym i posiadać wiedzę w zakresie pytania – Czy posiadamy jakieś zobowiązania finansowe? Podczas procesu weryfikacji, tak czy siak te zobowiązania wychodzą, co powoduje, że jest problem aby uzyskać finansowanie i to nie dlatego, że one są ale dlatego, że nie były zgłoszone i nie dało się ich uwzględnić w całej transakcji.
Drugą kwestią jest wspomniana wcześniej dokumentacja:
-
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą najczęściej rozliczają się na zasadach ogólnych czyli tzw. KPIR – Księga Przychodów i Rozchodów. To najprostszy dokument pokazujący kondycję finansową firmy, w której widać przychody i wszystkie koszta. Odpowiednia polityka księgowa również nie pozostaje bez wpływu na możliwość uzyskania finansowania. Na spotkanie trzeba wziąć ze sobą wydruk wszystkich rozliczonych miesięcy bieżącego roku narastająco (miesiąc po miesiącu) oraz taki sam wydruk dla zeszłego roku. Również się przyda PIT, który pozwala zweryfikować kondycję finansową w ogóle.
-
Potrzebny będzie również wyciąg z konta firmowego (głównego, jeśli jest ich kilka) za okres ostatnich sześciu miesięcy. Banki weryfikują, czy obroty przedsiębiorstwa widniejące w KPIR mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, często jest tak, że banki na ich podstawie mogą przygotować gotową ofertę.
-
Oprócz powyższych dokumentów, niezbędne choć nie zawsze może być zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym. Można te dokumenty zastąpić potwierdzeniami płatności z ostatnich trzech miesięcy, pod warunkiem, że były one płacone w terminie.
Zabierając powyższe dokumenty na pierwsze spotkanie, może w znacznym stopniu przyśpieszyć proces finansowania. Bywają czasem indywidualne przypadki, że bank może poprosić o dodatkowe dokumenty.
Oprócz KPIR można się jeszcze rozliczać na podstawie, ryczałtu, karty podatkowej czy pełnej rachunkowości. W tych przypadkach różnić się dokumentacja finansowa, ale również będą potrzebne dokumenty za rok bieżący i ubiegły.
Może się również zdarzyć taka sytuacja, że przy kredycie inwestycyjnym, gdzie dana inwestycja jest skomplikowana i duża, lub działalność ma krótki staż na rynku, będzie wymagany biznesplan. Można go przygotować samemu lub zlecić to osobie, która zajmuje się tym zawodowo, gdzie na podstawie informacji jest wstanie stworzyć profesjonalny biznesplan. Podczas spotkania nasz doradca poinformuje nas czy takowy biznesplan będzie konieczny.
Zainteresowanych zapraszam do kontaktu: +48 503 983 765