+48 503 983 765 biuro@nku.com.pl

BLOG | Porady Finansowe

Kredyt hipoteczny – prowizja bankowa

Aleksandra Wójtowicz

Prowizja bankowa to ważny element związany z kosztem początkowym kredytu przy jego zaciąganiu. Co prawda można ją dodać do kredytu, czyli skredytować, jednak będziemy wówczas płacić od niej odsetki przez cały okres w którym korzystamy z kapitału banku.

Prowizja jest liczona od wartości zaciąganego kredytu. Jest to koszt nawet kilku procent (w zależności od oferty banku). Wiele banków deklaruje wysokość prowizji za udzielenie kredytu od 0%, ale niektóre oferty mogą wiązać się z prowizją za udzielenie nawet w wysokości nawet  5% kwoty zaciąganego kredytu.

Oferty z 0 prowizją za udzielenie kredytu są najczęściej dostępne w ramach krótkotrwałych promocji w danym banku, czy też w przypadkach skorzystania z dodatkowych produktów banku takich jak ubezpieczenia.

Często zdarza się tak, że koszty dodatkowych produktów, okazują się wyższe niż sama prowizja przy nieodpowiednim dopasowaniu produktów do klienta. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu dobrze jest porównać oferty wielu banków i wybrać najkorzystniejszą dla siebie z pomocą specjalisty kredytowego.