+48 503 983 765 biuro@nku.com.pl

BLOG | PORADY FINANSOWE

Dochód, zadłużenie, wkład własny oraz dobry raport z historii kredytowej są głównymi elementami na jakich opierają się banki, by ocenić czy kwalifikujesz się do uzyskania kredytu. Bazując na informacjach zawartych w tych dokumentach, określą jaką kwotę mogą Ci pożyczyć. Możliwe, że będziesz musiał spłacić jakieś stare rachunki, oczyścić historię kredytową albo zaoszczędzić więcej pieniędzy. Jednakże każda informacja, jaką otrzymasz od banku w formie wskazówki, pomoże Ci przejść przez proces decyzyjny.

Dobrym pomysłem będzie wypełnienie wniosku kredytowego z pomocą kogoś kto się na tym zna: Specjalisty NKU

Informacje, które między innymi należy podać we wniosku o kredyt:

  • Ostatnie miejsca zamieszkania: sporządź listę miejsc, w których mieszkałeś przez ostatnie 2 lata.

  • Lista aktywów. Do aktywów zaliczamy udziały takie jak akcje czy fundusze, indywidualne konto emerytalne, kwoty wpłacone na plany emerytalne, wartość polisy na życie, samochody itd. Zbierz aktualne salda, nazwy oraz adresy instytucji i numery kont dla każdej pozycji. Pamiętaj, że jeśli planujesz sprzedaż dóbr takich jak biżuteria czy samochód, aby uzyskać pieniądze na wkład własny, musisz zrobić to jak najszybciej, aby saldo na Twoim koncie ukazywało jak najdłuższy okres oszczędzania jak to tylko możliwe. Banki nie tylko chcą poznać stan Twojego konta, ale będą też pytać o średni stan Twojego konta w ostatnich 3-6 miesiącach.

  • Lista zobowiązań. Stwórz listę Twoich kart kredytowych, pożyczek na samochód, pożyczek studenckich czy innych pożyczek, jakie aktualnie posiadasz. Wskaż nazwy organizacji, które udzieliły Ci kredytu, ich adresy, Twoje numery kont, kwoty do spłaty oraz raty miesięczne. Prawdopodobnie teraz, kiedy przygotowujesz się do zakupu domu, trzymasz swoje finanse w ryzach, ale jeśli możesz, spłać tyle ile się da, aby zmniejszyć swoje zadłużenie. Długi będą działały na niekorzyść w czasie procesu kredytowego.

  • Papiery rozwodowe, jeśli jesteś rozwiedziony, wraz z alimentami.

  • Dodatkowy dochód. Jeśli masz regularne źródło dodatkowego dochodu, ujmuj je we wniosku. Nie chodzi o przypadkowe nadgodziny, ale o np. drugą pracę.

  • Darowizna. Jeśli rodzice pomagają Ci z wkładem własnym, uzyskaj od nich list potwierdzający, że pieniądze rzeczywiście są darowizną i że nie musisz ich oddawać.

  • Dochód oraz historia zatrudnienia.

  • Numer PESEL. Zanotuj swój oraz osób, z którymi kupujesz.